Bátor, aktuális, iránymutató - A fehér kór
Fehér ElephántČapek a Harc a szalamandrákkalban alaposan ráijeszt kortársaira, de mennyivel félelmetesebb egy gonosz vírus, mint egy jámbor kétéltű. Frigyesi András darabválasztása bátor, aktuális, iránytmutató. A pusztulás idején kiviláglanak a hatalmasok hitvány érdekei, hulljon a szegény férgese!, addig meg elbujkálunk az orvostudomány sáncai mögött. A krízisszabadkezet enged az erőszaknak, háborúnak, diktatúrának. Galén doktor megtalálja a kór ellenszerét, orvosi esküjét sutba dobva, nemes célú zsarolásra próbálja felhasználni. Csak a szegényeket gyógyítja, a gazdagok, hatalmasok csak akkor jöhetnek, ha összefogva megakadályozzák a vérontást.
P.Petőcz András, számunkra ismeretlen fiatal színész átütő hitelességgel, erőteljes gesztusokkal hozza a pozitív hős ritka erejű figuráját. Az ellenoldalon a kórházigazgató Sipos Imre áll, formátumos, a jó és rossz között lavírozó szálfaalkata áll. Párharcuk erőterében Krüg báró, Bregyán Péter a középpont, saját tragédiája majdnem lehetővé teszi az utópisztikus megoldást. Az örök kisember, a páratlan Ilyés Róbert, pillanatnyi előnyök érdekében nem nagyon törődik a körötte zajló iszonyattal, talán csak akkor rendül meg egy kicsit, mikor a kitűnő Karsai Klára által játszott felesége is halálos beteg lesz. Mindig megcsodáljuk a fantasztikus karakterszínész egyedülálló intenzitású alakításait, ezerszínű játéka most is minden egyes mondatát hatványozni képes.
Frigyesi András rendezése kifejezetten nagyszínházi hatásokra tör. Népes a statisztéria, koreografált gyerekkórus, az epizódszerepek kidolgozottsága fogja közre a főszereplők ütközéseit. Iván Ildikó Tábornagyként a gátlástalan diktatúra vészjelzése, ellenállhatatlan nyomulása reménytelenné teszi a békéért folyó próbálkozásokat. A legendás Sokorai Attila nyomán egészséges hagyomány a Latinovits Színházban, hogy a díszlet tervezője házon és színpadon belüli. Hajdu Bence most már első alkalommal meggyőző munkával rukkol ki, szétnyíló gömbszeletei, a lejtős játéktér pompásan funkcionál, korszerű látványvilágot teremtve feledteti a festett kliséket. A gyilkosan morbid jeleneteket Darvas Ferenc frivolan cseh polkái, tangói tagolják, a recsegő humor dermesztően kontrasztálja a halálos képeket.
Kőszínházaink nevetséges darabnyúzásokkal járatják le magukat, lám, a jó irányba haladó Budaörsi Latinovits Színház jó érzékkel mutat meg egy ismeretlen darabot és nagyszerű összmunkával, hatásos előadásban realizálni is képes az újszerű elképzelést.
Karel Čapek: A Fehér kór
Rendező: Frigyesi András
A következő előadás: május 2. 19:00