Bemutató után A fehér kórról
Major EditMajor Edit írása legújabb bemutatónkról a minalunk.hu-n jelent meg.
Karel Čapek Fehér kór című könyvéből készült színdarabot tegnap este mutatta be a nagyközönségnek a Latinovits Színház. Karel Csapek megdöbbentő és mélységesen elgondolkodtató témáját Frigyesi András rendezésében láthatja majd a nagyérdemű közönség, mely témája ugyanúgy szól a XX. század Európájának, mint a XXI. századnak.
Karel Čapek Fehér kór című könyve 1937-ben jelent meg, azokban az időkben, amikor Európa felett újból beborult az ég és a fasizmus nem engedett a szorításból. Lépésről lépésre vasmarokkal roppantotta össze az amúgy is törékeny békét. Érthető hát, hogy az írót az foglalkoztatta, miképpen lehetne elkerülni a közelgő vérontást? Egy érdekes ötlet köré építette fel a cselekményt. Talán egy mindenkit válogatás nélkül tizedelő betegség megállítaná-e háborút? Vajon akkor, ha nemcsak a szegényeket, hanem a hatalmon lévőket is elérné a retteget kór, lemondanának –e, a megszerzett hatalomról, pénzről, pozícióról, cserébe a békéért? Megismerhettünk egy képzeletbeli országot, a már megfertőzött emberek csoportját, egy kórházat, ahol a főorvos a jó pénz reményében a gazdagokat gyógyítaná csak az időközben megtalált ellenszerrel. Az ellenszer egyetlen egy birtokosa egy fiatal orvos, aki addig nem árulja el a gyógyszer titkát, míg el nem éri egyetlen célját, hogy ne legyen háború.. A kór azonban terjed és nem válogat. Vajon hogyan cselekszik a hatalmat markában tartó tábornagy, mikor saját magán is tapasztalja a fehér kór megjelenését, mikor rá döbben, hogy ő épp oly sebezhető, mint bárki más?
Közben terjed a kór, egyre többen és többen betegednek meg. Ezeket az embereket karanténba kell zárni és fokozni kell a szögesdrót termelést, adja ki az utasítást a tábornagy, amely történetesen női szerep, melyet Iván Ildikó formál meg rendkívül erőteljes, magabiztos alakításával.
Az egyre szaporodó leprások elkülönítésére fokozni kell a szögesdrót termelését - hangzik a parancs. Vajon üzenet ez a rendezőtől nekünk nézőknek, vagy csupán véletlen, s nem egyéb mint a történelem kegyetlen fintora, hogy minden megismétlődik csak más szereplőkkel? Mi van a mondatok és a ki nem mondott gondolatok mögött? Egy könyv vagy egy színdarab akkor ér célba, ha elgondolkodtat. Márpedig a Fehér kór című dráma ezt teszi. A nézők feszülten figyelik a színpadon történteket és jól, rosszul, de biztos vagyok benne, hogy akár csak én, levonják a történet tanulságát.
Mindeközben felmerül a kérdés. Érdemes e küzdeni valami magasztos célért, ha a végén a magunk rakta máglyán önmagunk pusztulását kell megérnünk? Ez a sorsa a színdarab a fiatal orvosának, aki megtalálta a kór ellenszerét, de a végén mégis elveinek feladására kényszerül?Érdemes volt- e küzdenie ha a túlerő mégiscsak térdre kényszeríti, mígnem saját életével kell megfizetnie, azok keze által akikért még a hatalommal is szembeszállt? Van e győztese Karel Capek drámájának, vagy úgy végződik, mint minden ebben az életben.
Érdekes, lebilincselő színdarab. Jó a színészi gárda, jók a párbeszédek, ötletes díszlet. Érdemes beülni a Latinovitsba két és fél órára, hogy elgondolkodjuk és elmélkedjünk, vajon mi lehet a megoldás, amit Karel Čapek sem talált meg.
Karel Čapek: A fehér kór
Rendező: Frigyesi András
Következő előadás: március 11, szombat 19:00