KULT_TÉR zárórendezvény a Szervita téren
2016.09.24. szombat
Műsorvezető: Balázsy Panna és Peller Anna
11.00 - 12.00 BÍRÓ ESZTER – ÁLLATI ZENÉS ABC
Bíró Eszter Állati Zenés ABC című koncertjén a gyerekek sok más mellett megismerkedhetnek a náthás ámbráscettel, a nyafka cicával, megtudhatják, mire vágyik az integetőrák, mi hiányzik az ékszerteknősnek, s az is kiderül, vajon megtalálja-e a maharadzsa a dzs-betűs állatot.
Az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg az énekesnő Állati Zenés ABC 2. című, óvodásoknak, kisiskolásoknak szóló lemeze és képeskönyve, amelyre a zenéket Födő Sándor „Fodo”, a dalszövegeket Hegyi György írta, az illusztrációkat pedig Bakos Barbara készítette.
A Fonogram-díjas, 2014-ben AZ ÉV GYERMEK ALBUMA címet elnyerő Állati Zenés ABC 1. folytatásában az alkotók a magyar ábécé – első kötetből kimaradt – 24 betűjét verselték és zenésítették meg valóságos és néhány különleges, képzeletbeli állat történetén keresztül. Az Állati Zenés ABC 2. idén szintén Fonogram-jelölést kapott.
közreműködik:
Bíró Eszter – ének
Födő Sándor „Fodo” – melodion, harmonika, ütőhangszerek
Hámori Máté – gitárok, ütőhangszerek
12.30 – 13.30 KORPÁS ÉVA ÉS ZENEKARA: CSILLÁRIM HOPP! – VILÁGZENEI MŰSOR GYEREKEKNEK
Korpás Éva népdalénekesnő Szól a kakas, szól című gyermeklemezével folytatja első, Csalogató című lemezének hagyományait. Magyar népdalok csendülnek fel feldolgozások formájában, ahol a kíséret néha követi ugyan a hagyományos népzenét, de gyakrabban rugaszkodik el más zenei világokba. A koncert igazi kedvence lehet a család aprajának-nagyjának.
Közreműködik:
Korpás Éva – ének
Sipos Dávid – fúvós hangszerek
Madarász András – gitár, billentyűs hangszerek
Lelkes Tibor – nagybőgő
Varju Attila – dob
14.00 - 15.00 Varga Katalin-Veronaki: LIBABÁL - Gőgös Gúnár Gedeon megzenésített versei
A Gőgös Gúnár Gedeon című könyvet 1962-ben adta ki először a Móra Kiadó. Az első megjelenéstől a mai napig szülők, kisgyermekek és kisiskolások nemzedékei olvassák a bravúros írói teljesítménnyel létrehozott kötetet. Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a könyv majdnem minden magyar család könyvespolcán fellelhető.
A Gőgös Gúnár Gedeon írónője Varga Katalin, Tarján Veronika nagymamája. Veronika már régen tervezte a mű feldolgozását. Idén érkezett el az ideje annak, hogy a Veronaki zenekarral a könyvben szereplő nagyszerű írásokat dalokká varázsolják. A zenéket Mogyoró Kornél és Fejér Simon Pál szerezték. A világzenei hangzásban a magyar és erdélyi népzenei elemek mellett, fellelhető a balkáni, a blues, valamint a pop zene hangzásvilága. A Libabál koncert meghívott vendége Szokolay Dongó Balázs, aki unikális játékával teszi felejthetetlenné a muzsikát. Ezzel az igazán különleges műsorral szeretnénk tisztelegni az írónő élete és munkássága előtt.
közreműködik:
Tarján Veronika - ének, mese
Szokolay Dongó Balázs - szopránszaxofon, furulya, erdélyi kaval, doromb, dorombének
Fejér Simon Pál - akusztikus gitár, koboz, basszprím tambura, prím tambura, vokál
Árkosi Szabolcs - harmonika, saz, vokál
Herr Attila - basszusgitár, nagybőgő, bundnélküli basszusgitár
Mogyoró Kornél – dob, ütőhangszerek
15.30 – 17.00 BALOGH KÁLMÁN ÉS A GIPSY CIMBALOM BAND
VENDÉG: MALEK ANDREA
Balogh Kálmánt a világ egyik legkiválóbb cimbalmosaként tartják számon. Zenekarának sodró lendületű műsorában tökéletesen megfér egymás mellett a magyar népzene, a cigánymuzsika és a különböző balkáni népek zenéje. Az együttes lebilincselő színpadi játékából árad a muzsikálás öröme, amely a közönséget is magával ragadja.
A zenekar rendszeresen fellép a musical, jazz és pop műfajban egyaránt sikeres Malek Andrea énekesnővel, aki közös műsorukban népdalokat is énekel.
Közreműködik:
Malek Andrea - ének
Balogh Kálmán – cimbalom, ének
Kovács Ferenc – hegedű, trombita, ének
Frankie Látó – hegedű
Bede Péter – szaxofon
György Mihály - gitár
Novák Csaba – nagybőgő, basszusgitár
16.00 – 17.00 Józsa Judit tárlatvezetése a „Nimród népe” című kiállításon a Józsa Judit Galériában.
17.00 – 18.15 Hangszerbemutató
Varázslatos keleti hangszereket ismerhetnek meg kicsik és nagyok, Gerzson János és barátai közreműködésével, majd Danny mesél - A fán lakó gyermekek címmel. Interaktív mese afrikai ritmusokra, Danny Bain előadásában
18.15 – 19.15 MAGYAR HANGJA: NÁRAY ERIKA
Zene, színház, művészet - mindig is jelen volt Náray Erika életében. Nyolc évig csellózott Egerben. Szentesen a gimnázium híres irodalmi-drámai tagozatán osztály-, illetve iskolatársa volt Alföldi Róbert, Börcsök Enikő, Szekeres Adrien, Zséda, Nyári Krisztián, Ternyák Zoltán. Budapesten, a Színház- és Filmművészet Főiskola prózai színész szakán Szinetár Miklós osztályában végzett. Hat évvel később már a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz tanszakán diplomázott énekesnőként. Többé nem vált el számára egymástól a színművészet és a zene. Az Operettszínházban eltöltött kilenc éve alatt több platina- és aranylemezt gyűjtött be olyan sikerprodukciókban való közreműködéseivel, mint a Rómeó és Júlia, a Mozart! vagy a Szép nyári nap. Eddigi két saját CD-je közül az első, 2006-os albumon még csak feldolgozások szerepeltek, a második, öt évvel később napvilágot látott korongon már csak saját dalok kaptak helyet. A Női dolgok című lemez különlegessége, hogy azon nemcsak dalszerzőként, hanem szövegíróként is debütált. Koncertjét a New Orleans Swing 2015 nyitónapján mérföldkő jelentőségűnek tartja pályáján. Kitűnő zenészpartnereivel igazán egyedivé varázsolják a szombat estét, hiszen a dalok kivétel nélkül világslágerek, és nemcsak világszínvonalon, de egytől egyig magyarul is fognak szólni - ahogyan eddig még soha -, a főszereplő saját dalszövegeivel. Ezért lett a koncert címe: „Magyar hangja: Náray Erika”
közteműködik:
Náray Erika – ének
Cseke Gábor – zongora
Csízi László - dob
Dennert Árpád - szaxofon
Sárkány Sándor – nagybőgő
19.15 – 20.15 Hangszerarzenál
Havasréti Pál és Szokolay Dongó Balázs koncerttel egybekötött hangszerbemutatója
20.15 – 21.30 LAJKÓ FÉLIX ÉS ZENEKARA
Továbbá közreműködik: Porteleki László (hegedű), Csizmadia Anna (ének), Tintér Gabriella (ének)
„Az ördög hegedűse”, a „Vajdaság Paganinije”, legutóbb „ló-suttogó”-nak is nevezték Lajkó Félixet. Leginkább egy őstehetség, aki eljutott a végponthoz, az alfához és omegához, ahol minden stílus eltűnik, csak a zene marad. Mindegy, milyen hangszeren, hegedűn, citerán, fütyülve vagy belebúgva a mikrofonba, mindegy milyen forrásból, népzenéből, klasszikusokból, bluesból, jazzből táplálkozva, Félix magán átszűrve, szabadon improvizálva elénk rakja a tiszta muzsikát a túlpartról.
Mióta elindult Szabadkáról első hangszerével, a citerával és egy kölcsönkért hegedűvel Budapestre, ingázik.
Hegedűjátékával elbűvölte Tokió, Amsterdam, Berlin, Pozsony, Prága, Budapest, Brassó, Belgrád, Szarajevó, Ljubljana, Frankfurt, Lyon, Bordeaux, Velence, Verona, Edinburgh, London, Tallinn, Bécs, New York zeneértő közönségét; pihenni, feltöltődni pedig visszatér a Vajdaságba, Palicsra a lovai közé, a családja körébe.
„Az én feladatom, hogy a zenére koncentráljak, a kezemre és muzsikustársaimra figyeljek – ezt a szerződést kötöttem a közönséggel, ezért fizetnek. Nem hiszem, hogy én magam olyan fontos vagyok”- mondta 2012-ben a The Strad által készített interjúban. Félix koncertjén részt venni ezért különleges élmény: közös feloldódás a zenében, a megfogalmazhatatlanban, elmondhatatlanban.
2016.09.26. vasárnap
11.30 – 13.15 Mesében muzsikában rejtezve
Környei Alice és Róka Szabolcs interaktív mesélős, játszós gyermekdédelgetője
12.30 – 13.15 SOMOGYI-TÓTH DÁNIEL ORGONAKONCERTJE A BELVÁROSI SZENT ANNA TEMPLOMBAN
Közreműködik: SALLAY EDIT énekművész
13.15 – 14.00 A BELVÁROSI CIGÁNYZENEKAR KONCERTJE
A Belvárosi Cigányzenekar a zenei, kulturális élet meghatározó szereplője.
Prímás: Lakatos Mihály, Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (2003) és Kölcsey Ferenc Díj (2015)
14.15 – 14.30 AZ V. KERÜLETI ZENEI ÖSZTÖNDÍJASOK BEMUTATKOZÁSA
Darabok Astor Piazzola tango sorozatából. Előadja fuvolán Fodor Eszter és gitáron Fodor Levente
Alexander Scriabin: 3 etűd az Op. 8- as sorozatból (4,5,12), zongorán előadja: Szilasi Dávid
14.30 – 14.40 Tóth Kamilla Panna – a Szent István Zeneiskola 10 éves növendékének előadása
15.00 – 16.00 BARDÓCZY ATTILA KONCERTJE
A koncert műsorán francia sanzonok valamint Kurt Weil és Cole Porter zeneszerzők művei is.
Zongorán közreműködik: Neumark Zoltán
16.15 – 17.15 HARMONIA CAELESTIS Barokk Zenekar
Művészeti vezetők: Tóth-Vajna Zsombor és Tóth-Vajna Gergely
„A legbüszkébb apa”
J. S. Bach és fiainak kamarazenéje
A Bach családban a fiúk hagyományosan a zenét választották. Nem volt ez másképp J. S. Bach fiaival sem, akik mind örökölték apjuk zenei tehetségét. Amennyire J. S. Bach-ot a barokk nagy „összegző” mestereként tiszteljük, annyira jelentősek a fiai a korai klasszika legjelentősebb műfajainak a megalkotásában. Jelentős szerepük volt a klasszikus szimfónia megszületésében, a „hamburgi Bach”Carl Philipp az „Empfindsamer Stil” legjelesebb mestere, a „londoni Bach” Johann Christian pedig hatalmas hatással volt a fiatal W. A. Mozart művészetére. Habár művészetükben apjuk volt legjelentősebb mesterük, mégis az „apai nyelv” ismeretében, és annak felhasználásával képesek voltak megalkotni saját, egyedi zenei nyelvezetüket.
Közreműködik:
Balogh Vera - barokk fuvola
Ruisz Léna - barokk hegedű
Kabdebó Noémi - barokk brácsa
Nagy Réka - barokk cselló
Tóth-Vajna Zsombor - csembaló
Tóth-Vajna Gergely - csembaló, moderátor
Műsor:
Johann Sebastian Bach: G-dúr triószonáta BWV 1039
Carl Philipp Emmanuel Bach: e-moll fuvolaszonáta, Wq. 124, H.
Wilhelm Friedemann Bach: D-dúr trió 2 fuvolára és basso continuora F. 48.
Johann Christian Bach: F-dúr szonáta 4 kézre, Op. 18, No. 6
Johann Cristoph Friederich Bach: D-dúr fuvola-kvartett, W. VI, B. 37
17.15 – 19.00 Mesélő hangszerek
Fábri Géza és Szokolay Dongó Balázs zene és énektanítással egybekötött interaktív koncertje
18.15 – 19.00 Józsa Judit Galériában Kovács Nóri énekes „Nimród regéje” című szimfonikus-népi operájának legszebb dalaiból ad koncertet. A jelenlévők meghallgathatják Lehel kürtjének eredeti hangzását is. E különleges és egyedülálló szimfonikus-népi opera szerzője, komponálója és szövegírója, megálmodója egy személy, maga az előadó, Kovács Nóri!
19.00 – 19.30 HUNYADI JÁNOS ÉNEK-ZENEI, NYELVI ÁLTALÁNOS ISKOLA KISKÓRUSA
Zongorán közreműködik: Kolossa Katalin
Vezényel: Felszeghy-Tóth Annamária
A kórus repertoárját főképp 20. századi magyar zeneszerzők művei alkotják, de az énekkar szívesen énekli más zenetörténeti korok értékes kórusműveit is.
Az énekkar rendszeresen fellép a KÓTA (Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége) által szervezett ünnepi rendezvényeken (legutóbb 2015. október 4-én a Vakok Intézetének Nádor Termében énekeltek a KÓTA felkérésére), az iskolai karácsonyi és tanévzáró koncerteken, a zuglói és fővárosi Éneklő Ifjúság hangversenyen. A Kiskórus rendszeres fellépője a budapesti „Abba-The Show” rendezvényeknek, közreműködött Geszti Péter „Létvágy” című albumának felvételén, Fábry Sándor műsorában pedig a Ghymes együttessel énekelhettek együtt.
A fővárosi Éneklő Ifjúság hangversenyeken a kórus rendszerint a legmagasabb elismerésben, Arany Diplomában részesül, több alkalommal elnyerte ehhez az „Év Kórusa” díjat is.
Műsor:
Bartók Béla gyűjtötte népdalcsokor
Bárdos Lajos: Sánta beke, Szép kis család!
Vásárhelyi Zoltán: Teríti a lány a vásznat
Balázs Árpád: A mi iskolánkban
Daróci Bárdos Tamás- Lukin László: Fogócska
20.00 – 21.00 KÖNNYED KLASSZIKUSOK - ZUGLÓI FILHARMÓNIA KAMARAZENEKARA
VEZÉNYEL: Horváth Gábor
Műsor:
Bach: h-moll szvit – Menuet és Badinerie (fl)
Grieg: Peer Gynt – Anitra tánca (triang)
Bartók: Román népi táncok – vonószenekari változat
Britten: Simple Symphony – Sentimental Sarabande
Mozart: Kis éji zene – I. tétel
Grieg: Holberg-szvit – I. tétel
Csajkovszkij: Vonósszerenád – Keringő
Rózsavölgyi: Első magyar társas táncz – részletek
Strauss: Pizzicato-polka
Weiner: I. divertimento – Rókatánc
Ligeti: Régi magyar társas táncok