Shakespeare korabeli zenék
Július 8. 20.30 óra Kamaraterem
„Reneszánsz zene a nemzetközi hírű Mandel quartettől”
Magyar Reneszánsz Együttes koncertje
Muzsikusok: Mandel Róbert, Kállay Gábor, Andrejszki Judit, Szabó Zsolt
A Mandel Quartet eredeti felállásában 1981-ben alakult. Az évtizedek alatt több mit 3000 koncerten képviselhették és terjeszthették a reneszánsz zenekultúrát.
A világ legrangosabb fesztiváljain léptek fel, köztük kiemelten a San Francisco-i Berkeley Early Music Festival, a Stockholm Early Music Festival, a párizsi Ile-de-France Festival, a mexikói Cervantino Festival, vagy akár a tel-avivi Old Jaffa Chamber Music Festival vendégeként. Játékukat rögzítették olyan világhírű termekben, mint a Rio de Janeiro-i Theatro Municipal, a Radio Vaticana, a Radio France és a BBC London.
Mandel Róbert, a zenekar alapítója és vezetője 1977 óta járja a világot hangszerével, a tekerőlanttal. Hangszerrestaurátorként és organológus történészként jelentős konferenciákon tartott előadásokat, hangszertörténettel foglalkozó könyveit angol nyelven is kiadták, munkái a világ jelentősebb gyűjteményeiben kaphatók. Nemrég a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki, míg az együttes Hungaroton-életműdíjat vehetett át. Mandel Róbert néhány éve a bécsi székhelyű Geneamus Musikverein alelnökeként Ausztriában dolgozik, de azóta is rendszeresen koncertezik Magyarországon jelentősabb fesztiválokon, havonta feltűnik a magyar televízióban és a rádióban.
A Mandel Quartet elsősorban az európai reneszánsz zenével foglalkozik, azon belül a magyar, angol, nématalföldi és francia reneszánsz táncdallamok, dalok és más művek korhű felelevenítésével. A Shakespeare Fesztivál nagyszerű alkalmat ad az együttes számára, hogy az angol szigetországbéli reneszánsz muzsikát összehasonlítsa az akkor ragyogó erdélyi reneszánsszal is, de különleges hangszerösszállításuknak köszönhetően a 16. századi brit gyűjtemények és kottáskönyvek dallamkincséből a legismertebb reneszánsz slágerektől
a ritkábban hallható művekig játszanak és énekelnek. John Playford vagy John Dowland korabeli zeneszerzők nevei egész Európában fényesen csengtek, így csodálatos zenéjük felidézése, párhuzamba állítva az akkori magyar és közép-európai reneszánsszal különösen nagy élményt nyújthat a régizene szerelmeseinek