Gyógyító humor - Komámasszony, hol a stukker?
Major EditGörgey Gábor Komámasszony, hol a stukker című színdarabját tegnap este mutatta be a Latinovits Színház. A színdarabra hívó plakát már régóta ott lógott a Latinovits Színház homlokzatán sokan nem tudtak vele mit kezdeni, egy- hátraszegezett kéz és egy stukkert szimbolizáló kéztartás-de szinte egész nyarat uralva hirdetve, hogy megint valami új készül a Latinovitsban
A komámasszony hol a stukker című színdarabot Görgei Gábor írta, rendezője pedig itt Budaörsön Frigyesi András színházigazgató. Ezt a színdarabot már számos színházban műsorra tűzték más és más rendezői elgondolás szerint, de a lényegen ez semmit sem változtathatott. A stukker nem más, mint maga a hatalom, amely attól szól nagyot vagy kisebbet, hogy éppen kinek a kezében van.
Tegnap este szeptember 30-án végre felgördült a láthatatlan függöny. A nézőket ugyanis nyitott színpadkép fogadta, amely az est folyamán nem változott. Ablaktalan, zárt helyiség. Az ajtó kulcsa pedig elérhetetlen magasságban lóg egy dróton. Elérhetetlen. Az alvilági Cuki úr stukkerrel tart sakkban egy szobában négy férfit: K. Müllert, a kispolgárt; Mártont, a parasztgazdát; Kist, az értelmiségit és a Méltóságos urat.
A stukkert pedig- a hatalom jelképét - a heves viták, és a kialakult helyzetek kereszttüzében egy jó húzással mindig a sakkban tartottak egyike ragadja magához. A néző pedig egyiknek sem drukkol, mert tökéletesen egyformák mind. Abban a percben, ahogy a stukker a kézbe kerül, semmivel sem lesznek különbek társaiknál. Sem a stukkert kézben tartók sem pedig a fogva tartottak. Emberi értékeik egyformák.
Frigyesi András így vélekedik a színdarabról:
„Hasznos darab, mert mai hatalomelviselő, vagy épp hatalomgyakorló szituációinkra vonatkozó releváns kérdéseket tesz fel, és választalálásra is inspirál. Nagyon politikusan tálalja társadalmaink alapvető kórját: a hatalom megosztó jellegét. És annak acsarkodó következményeit. Teszi ezt mindenféle aktuálpolizizálás nélkül. Ezért a néző számára is gátlások nélkül, de sok síkon fogadható be a mű: neveltetésétől, saját történelmi tapasztalataitól, fogékonyságától függően a felületes szórakoztatástól a mélyenszántó gondolkodásra késztetésig mindenki megtalálja benne az örömét. Nevetni mindenki fog. Ki felszabadultabban, ki keserűbben. Épp ez a jó. Azért válik Görgey társadalomkritikai telitalálata a szemünk előtt klasszikussá, mert úgy képes társadalmi archetípusokat és hatalmi alaphelyzeteket megfogalmazni, hogy az mentes a napi politikától, mégis súlyosan terhelt a történelmi tapasztalatoktól. Mindez üdítő és gyógyító humorral tálalva.”
A kitűnően játszó színészek mindegyike Ilyés Róbert, Bregyán Péter, Szemán Béla, Böröndi Bence, Chován Gábor hozzájárul majd a színdarab sikeréhez, hiszen az évad folyamán a Latinovits többször is műsorára tűzi majd.