XXI. Gyulai Vár Jazz Fesztivál
Július 21. 19.00 óra Tószínpad
XXI. Gyulai Vár Jazz Fesztivál
Fellépnek: Dave Holland PRISM QUARTET /Dave Holland,
Craig Taborn, Kevin Eubanks, Eric Harland/ (USA),
The Tommy Vig Quintet & Mia Kim (USA-H), Mezei Szilárd Trió /SRB/,
Dániel Annah – HOT SWING TODAY /H/
Július 21-én este 19 órakor kezdődik a XXI. Gyulai Vár Jazz Fesztivál a tószínpadon, ahol neves hazai és külföldi jazz zenészek lépnek fel. Előtte 16 órától a Gyulai Pálinka Manufaktúra Kóstolóházában a nemrég alakult gyulai Royal Dixieland Band játszik, amelynek tagjai zömében zenetanárokból állnak. A vidám hangulatú koncert jó felvezetése az esti fesztiválnak.
Dave Holland Prism Quartet (USA)
Dave Holland – nagybőgő, Craig Taborn – billentyűs hangszerek, Kevin Eubanks – gitár, Eric Harland – dob
Az est sztárzenekara a Dave Holland PRISM Quartet lesz. Dave Holland 1946-ban született Angliában, 40 éve az USA-ban él. A nagyszerű jazzbőgős, zeneszerző és zenekarvezető érdeklődése 15 évesen fordult a jazz felé Ray Brown bőgős hatására. Ekkor tanult meg nagybőgőzni felváltva a korábbi hangszereit, a gitárt és a basszusgitárt. 1964-ben Londonban folytatta tanulmányait, és nemsokára a híres Ronnie Scott Jazz Clubban már olyan neves amerikai zenészeket kísért, mint Coleman Howkins, Ben Webster, Joe Henderson.
A brit zenészek közül több felvételt készít John McLaughlinnal, Evan Parkerrel és Chris McGregorral is, illetve a Londonban élő Kenny Wheelerrel. 1968-ban megy át az USA-ba, ahol Miles Davis hívja a zenekarába, ott Ron Cartert váltja. Ekkortól kezdődik világkarrierje, nevesebbnél nevesebb zenészekkel játszik: Herbie Hancock, Jack De Johnette, Chick Corea, Wayne Shorter, Tony Williams, Keith Jarrett és még hosszan lehetne folytatni a névsort. 1969-ben Davis kérésére újra basszusgitárra vált az elektronikus fúziós zene kedvéért, de aztán ismét visszatér a nagybőgőhöz. A ’70-es években csatlakozik Chick Corea vezette Circle zenekarhoz. Ekkor készíti el első lemezét a német ECM lemezcégnél, amelyet azóta számos saját nevén kiadott album követ ott. Játszik a Gateway trióban John Abercrombie-val és Jack De Johnette-tel, felvéteket készít Antrony Braxtonnal és Stan Getz-cel is. A nyolcvanas években alakítja meg első kvintettjét, amely azóta is létezik különböző tagokkal. Együtteseivel sorra nyeri a különböző díjakat. A nagyzenekari munkássága is jelentős, a 2. big band albuma az Overtime Grammy-díjas lett 2005-ben. A Down Beat magazinban elnyerte az Év Zenésze, többször az Év Nagybőgőse, az Év Big Bandje díjat, megkapta a Miles Davis-díjat is. Több neves jazz egyetemen is oktatott.
A 2011-es Down Beat listán a legjobb bőgős, és a nyolcadik legjobb jazz együttes címet nyerte el. 26 szólólemezt adott ki és több száz lemezen játszik, mint közreműködő zenész. A kortárs jazz egyik legnagyobb alakja. Gyulára az új kvartettjével a PRISM-mel jön, amelyben világhírű zenészek a partnerei. Craig Taborn 2011-ben elnyerte a mértékadó amerikai Down Beat magazinban a kritikusok szavazásán a legjobb zongorista – orgonista – elektronikus billentyűse címet, ez rendkívül ritka, hogy egy zenész három hangszeren is a legjobb legyen. Az Európában kevésbé ismert zenész elsősorban jazzt játszik, de vannak dark ambient és techno felvételei is. James Carter szakszofonos zenekarában tűnt fel, mint virtuóz zongorista 1994- ben. Olyan zenészekkel játszott és készített felvételeket, mint Roscoe Mitchell, Nate Smith, Mat Maneri, Tim Berne, Dave Douglas, Chriss Potter. Saját zenekarával négy albumot adott ki eddig. A dobos Eric Harland ugyanezen a 2011-es Down Beat listán az ötödik legjobb dobos lett. Az 1976-os születésű zenész többek között olyan neves jazz muzsikusokkal játszott és készített felvételeket, mint Wynton Marsalis, McCoy Tyner, Joe Henderson, Joshua Redman, Charles Lloyd, Michael Brecker, Zakir Hussein.
1993-ban kezdődött a karrierje Houstonban, ahol a kiváló zenei tanulmányainak köszönhetően hamar felfigyeltek rá, és New Yorkba hívták. A zenei főiskola elvégzése után diplomát szerzett mint baptista lelkész is. Több mint 80 lemezt készített, amelyből négyet Grammy-díjra jelöltek. 2008-óta a legismertebb dobosok egyike, többször választották a legjobb dobosnak az ütős szaklapok. Kevin Eubanks, gitáros 1957-ben született. Saját zenekara előtt többek között játszott Art Blakey-vel, Roy Haynes-szel, Sam Rivers-szel, Slide Hamtonnal. 1995-től az USA legnépszerűbb esti showműsorában vezette a zenekart, a Jay Leno showban, ami nem kis megtiszteltetés egy zenésznek. A Dave Holland PRISM kvartett tagjai mindannyian nagyszerű muzsikusok, így ez egyfajta szupergrupnak is tekinthető. Nagy várakozás előzi meg a jazzkedvelők körében a gyulai fellépésüket.
The Tommy Vig Quintet & Mia Vig (USA), (H)
Tommy Vig – vibrafon, dob, Mia Kim – ének, Gyárfás István – gitár, Sárkány Sándor – nagybőgő, Horváth Zoltán – dob
Tommy Víg azaz Víg Tamás 62 éve játszik jazzt. Pályafutása közvetlenül a második világháború után kezdődött, már hétéves korában, amikor csodagyerekként dobpárbajokon vett részt a Zeneakadémián és a Városi Színházban. 1956-ban az alig tizennyolc éves fiatalember elhagyta Magyarországot, és Amerikában próbált szerencsét, ahol a jazz nem csak megtűrt műfajnak számított. Dolgozott New York-ban, Los Angelesben és Las Vegasban is. Több hangszeren remekül játszó muzsikusként egyaránt jól kezelte a dobokat, a vibrafont és különböző ütőhangszereket. Amerikai karrierje alatt számos világnagyság együttesében megfordult. A teljesség igénye nélkül: Tony Bennet, Quincy Jones, Woody Allen, Henry Mancini, Miles Davis, hogy csak egy pár nevet említsünk a legendák közül. Tommy Vig 2006-ban gondolt egyet, és hazatért. Saját elmondása szerint az amerikai zenei élet már oly annyira ellaposodott, hogy nem maradt más választása, mint ötven esztendő után ismét szülőhazájában folytatni karrierjét. Hazatérését követően rögtön bekapcsolódott a honi jazzéletbe. Tommy Vig már itthon él és alkot. Gyulára feleségével, a kiváló dél-koreai születésű énekesnővel, Mia Kimmel és magyar zenésztársaival érkezik.
Mezei Szilárd Trió (SRB)
Mezei Szilárd – hegedű, Malina Ervin – nagybőgő, Csík István – dob
Mezei Szilárd Vajdaságban élő hegedűs, brácsás 1974-ben született Zentán. Négy évig tanult zeneszerzést a Belgrádi Zeneakadémián. Különböző formációkban lép fel a duótól a nonettig. Kortárs improvizatív zenét játszik, elsősorban saját kompozíciókat. Zeneszerzőként fő érdeklődési köre az improvizáció, a jazz és a népzene. Fiatal zenészként a bartóki és szabadosi vonal követője. Aktívan foglalkozik színházi zeneszerzéssel is. Koncerjei leggyakrabban Szerbiában és Magyarországon vannak, de bejárta egész Európát fellépéseivel. Lemezei több neves európai kiadónál is megjelentek. Rendkívül termékeny muzsikus, eddig 29 lemezt adott ki saját neve alatt.
Dániel Annah – Hot Swing Today
Dániel Annah – ének, Györgyi Ákos – billentyűs hangszerek, Hárs Viktor – nagybőgő, Szalóky Béla – trombita, szárnykürt, Gyárfás István – gitár
Dániel Annah komolyzenei igénnyel, de hamisítatlan jazz-feelinggel szólaltatja meg a jazz-repertoár legszebb dalait a swing-korszaktól napjainkig. A híres Gershwin, Ellington, Cole Porter, Berlin örökzöldek mellett, saját maga által felkutatott, rég elfeledett szerzők számai is szerepelnek műsorában. Sok esetben ír angol szöveget instrumentális darabokra és régebbi rock-témákra (Rambling alone, Hitchcock). Albumai: Swing Rhythm Revival 1995, All That Swing 1998, Rambling Alone 2002. ‚’Best of AnnaH” című, 2007-es lemezén legjobb számait gyűjtötte össze, újabb és régebbi felvételekből válogatva. Énekhangjának („a dark velvety jazz voice”) egyedi különlegessége mellett, igényessége, felkészültsége, egyéni előadásmódja révén igen sok hívet szerzett magának a szakma és a közönség soraiban, de még több rajongót toborzott a jazz műfajának az ifjabb generáció körében. Zenésztársai, akikkel Gyulán is fellép, a magyar jazz élvonalából érkeztek.
Belépőjegy: 4700 Ft Jazz-Blues Bérlet: 6200 Ft