Interferenciák 2010 Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron
Megérkeztek az első fesztivál-vendégek, útnak indultak Kolozsvár fele az első társulatok, holnap, december elsején este 7 órától startol az Interferenciák 2010 Nemzetközi Színházi Fesztivál!
A redezvény, amely december elsejétől 12-ig tart, és amely során 9 ország mintegy 12 társulatának kiemelkedő produkciói először lesznek láthatóak Kolozsváron, a színház emeleti előcsarnokában az INTERFERENCIÁK- Húsz évad a Kolozsvári Állami Magyar Színházban című Darvay Nagy Adrienne színháztörténész által összeállított kiállítás megnyitójával indul. „Színművészek és színjátszók, mesterek és tanítványok, kultúrák és hagyományok, nemzeti és nemzetközi elismerések, korszakosnak mondott és korrekt színpadi alkotások. Találkozások, interferenciák, a különféle alkotói látásmódok ötvözetéből pedig zömében még szebb színek jellemzik a Kolozsvári Magyar Színház elmúlt két évtizedét, amelyet a kiállítás egyfajta leltár formájában igyekszik felvillantani.” – nyilatkozta Darvay Adrienne. A kiállítás a fesztivál teljes időtartama alatt látogatható a színház előcsarnokában.
A kiállításmegnyitót követően este 8 órától a New York-i Elevation című jazzkoncertet láthatják, Abraham Burton (tenorszaxofon), Lucian Ban (zongora), Brad Jones (bőgő), Eric McPherson (dob) részvételével.
A fesztivál hivatalos találkozóhelye a Tranzit Ház lesz, így mindenkit szeretettel várunk a programok után a Tranzit Házba.
A fesztivál második napja is a Tranzit házban indul, délelőtt 11 órától Tadeusz Kantor jelentős lengyel színházi rendezőre emlékezve (húsz évvel ezelőtt, 1990-ben hunyt el) levetítjük a Wielopole, Wielopole és a Ma van a születésnapom című előadásokat. A Wielopole, Wielopole című produkció a gyermekkori képekből szőtt történet, amelynek egyik kulcsfigurája a lengyel nemzeti ellenállásban kivégzett kereszténydemokrata politikus-apa. A Ma van a születésnapom című előadásban Kantor családi világa elevenedik meg a színpadon. Az elõadás nemcsak címében, témájában is hangsúlyozottan szubjektív, a gyermekkorhoz, a művészpálya kezdetéhez való visszatérést tárgyalja.
A vetítés a vasárnap, december 5-i Tadeusz Kantor rendező korszakalkotó munkásságának szentelt kerekasztalbeszélgetést hivatott előkészíteni, amelyre délelőtt 11 órakor kerül sor és amelynek meghívottai Cristina Modreanu színikritkikus, Georges Banu professzor, Király Nina színhártörténész és Robert Cohen amerikai színikritikus, színházelméleti szakíró részvételével.
A Kantor-előadásvetítést este 7 órától egy bemutató-előadás követi a színház nagyszínpadán kialakított stúdiótérben. Georg Büchner: Leonce és Léna című produkcióját Tompa Gábor állította színre a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, ez egyben az évad hatodik bemutató előadását is jelenti.
Tompa Gábor már két alkalommal tervezte a Leonce és Léna színrevitelét: elsőízben 1982-ben Marosvásárhelyen, amikor azonban Harag György Kolozsvárra szólította a színház akkori beosztott rendezőjeként. Másodszor Piatra Neamţi-on készült megrendezni a Büchner-darabot 1985-ben, ahol egy erősen politikai jellegű előadást tervezett, amelyet kevéssel a bemutató előtt betiltottak.
„Én úgy látom, hogy a Leonce és Léna a helybenjárás forradalomként való megideologizálásának a darabja, amit persze nem csak az eltelt húsz év eseményeiben, hanem sokmindenben látok. Én is azt a fajta elkeseredettséget érzem, amit talán Büchner.
Ami vonzó benne mindenesetre az az, hogy én nem tudnék a ’89 óta eltelt húsz évről egy direkten politizáló színházon keresztül beszélni. Úgy tudok erről beszélni igazán, ha az előadásból mégsem hiányzik valahogy a remény mozzanata, mégis van valami szeretet benne...” – nyilatkozta Tompa Gábor.
Leonce szerepében Bodolai Balázst, Léna szerepében Györgyjakab Enikőt láthatja a közönség. Péter, Popo birodalmának királya: Váta Loránd Valerio: Viola Gábor, Rosetta: Kató Emőke, nevelőnő: Varga Csilla, szertartásmester: Bíró József, az államtanács elnöke: Orbán Attila, rendőrfőnök: Keresztes Sándor, rendőr: Sinkó Ferenc, iskolamester: Szűcs Ervin, udvari káplán: Salat Lehel, tanácsosok, hivatalnokok: Laczkó Vass Róbert, Balla Szabolcs, Fogarasi Alpár, Kántor Melinda, Salat Lehel, Sinkó Ferenc
Az előadás díszlet- és jelmeztervezője : Carmencita Brojboiu. Dramaturg: Visky András. Zene: Vasile Şirli. Koreográfus: Florin Fieroiu. A rendező munkatársa: Albu István. Ügyelő: Borsos Levente, Mixtay Péter. Súgó: Kerezsy Imola.