Madách programok márciusban
A Psota Irén Alapítvány díjátadó gálaestje
Psota Irén színművésznő emlékére Almási Éva, a Nemzet Színésze alapítványt hozott létre, amely minden évben díjat adományoz Psota Irén tiszteletére annak a színpadi sokszínűségét és tehetségét bizonyító színésznőnek, akinek kiemelkedő képességei Psota örökségéhez méltónak bizonyultak.
A díjátadó gálaesten összegyűlnek a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas művésznő legnagyszerűbb pályatársai, hogy megidézzék emlékezetes alakításait, felejthetetlen lényét, vibráló egyéniségét.
A rangos programban helyet kapnak azok az archív felvételek, amelyek bizonyságul szolgálnak a legendás színésznő utolérhetetlen tehetségére, virtuóz játékkedvére és kisugárzására, amit generációk csodáltak és ünnepeltek.
A műsorban közreműködik többek között Csákányi Eszter, Dunai Tamás, Eszenyi Enikő, Für Anikó, Haumann Péter, Hirtling István, Jávori Ferenc, Lőte Attila, Lukács Sándor, Müller Péter, Szakály György, Törőcsik Mari és Ungvári Tamás.
Rendező: Szerednyey Béla
Az előadás időpontja: március 24. 21.00 óra, Madách Színház
A Magyar Flódni érkezik a Stúdió Színpadra!
Kováts Kriszta újra a múlt század Budapestjét eleveníti fel, ezúttal Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész segítségével és írásaival (Így szerettek ők, Igazi hősök, Merész magyarok) teszi ezt, régi és új dalokkal, megidézve művészeket és hősöket, akik meghatározták a magyar kultúrát, mint például Molnár Ferenc, Karinthy, Örkény, Szerb Antal. Többüket a Horthy rendszer gyilkolt meg zsidó származásuk miatt, bár ők magyarnak és katolikusnak vallották magukat, mint például Radnóti Miklós. Vagy az egyik legnagyobb 48-as hős, Löw Lipót, a rámás csizmás rabbi, aki Veszprémben kihirdette a függetlenséget.
De a pesti vicc is ide sorolandó, ahogyan az operettek (Csárdáskirálynő) a kuplék (Weisz Adél), a magyar nóták (Seress Rezső) és a kabarék is (Alfonzó). Az esten elhangzik a leginkább irredenta dalként elhíresült Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország! is, amelyről kevesen tudják, hogy két zsidó szerző alkotása és egyikük internálótáborban halt meg.
A zsidó és magyar kultúra úgy olvad össze ezekben a sorsokban, mint a flódni rétegei az ember nyelvén – elválaszthatatlanul.
Az új dalok zeneszerzői: Schneider Zoltán, Wolf Péter
Szövegírói: Fábri Péter, Örkény István, Radnóti Miklós
Film: Weininger Gabriella
Látvány: Ruttka Andrea
Szerkesztő-rendező: Kováts Kriszta
Az előadások időpontjai: március 5. és 29., valamint április 8. és 27., Madách Stúdió
A következő premier február 11-én lesz a RaM Colosseumban a bemutató Ben Hur című komédia, amely merőben más lesz, mint amire a címe alapján bárki gondolhatna.