Színházak
Margitszigeti Szabadtéri Színpad
- 2020/2021
- 2018/2019
- 2017/2018
- 2016/2017
- 2013/2014
- 2012/2013
- 2011/2012
- 2010/2011
- 2009/2010
- 2008/2009
- 2007/2008
- 2006/2007
- 2005/2006
- 2004/2005
- 2003/2004
- 1999/2000
- 1995/1996
Ruggero LeoncavalloBajazzók
Olasz nyelven magyar felirattal
- Canioa vándorkomédiások vezetője; PagliaccioMarcelo Álvarez
- NeddaCanio felesége, Silvio szeretője; ColombinaPasztircsák Polina
- Silvioparasztlegény, Nedda szeretőjeHaja Zsolt
- Toniokomédiás; TaddeoKelemen Zoltán
- Peppekomédiás; ArlekinoBalczó Péter
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara és Gyermekkara
- rendezőGeorges Delnon
- díszlettervezőMadeleine Schleich
- jelmeztervezőPrisca Baumann
- szövegkönyvRuggero Leoncavallo
- karmesterMarco Comin
- karigazgatóCsiki Gábor
- a gyermekkar vezetőHajzer Nikolett
- magyar feliratKenesey Judit
Két világhírű dél-amerikai tenor főszereplésével érkezik a két egyfelvonásos opera a Margitszigeti Szabadtéri Színpadra! Carlo Ventre a Torinoi és Hamburgi Operák, Marcelo Álvarez pedig a New York-i Metropolitan Opera és az Opera de Monte-Carlo után a Margitszigeten varázsolja el a nézőket Turiddu és Canio szerepében! A nemzetközi sztárénekesek mellett a főbb szerepekben olyan neves magyar művészek lépnek fel, mint Komlósi Ildikó Santuzzaként, vagy Pasztircsák Polina kiváló szoprán énekesnő.
A két legnépszerűbb egyfelvonásos olasz ikeroperát Edoardo Sonzogno milánói laptulajdonosnak és korabeli kiadójának köszönhetjük, aki évente operapályázatot hirdetett az újságjában. Az eredetileg kétfelvonásos Parasztbecsületet – a később híressé vált „Intermezzo” közbeiktatásával – a szövegírókkal egyetértésben alakította Pietro Mascagni egyfelvonásossá a kiírásnak megfelelően. Ugyanebben az évben Leoncavallo Bajazzók című operáját a zsűri nem értékelte, mivel a pályázat egyfelvonásos operára vonatkozott, a Bajazzók pedig kétfelvonásos volt. A Sonzogno cég pályázatán 1890-ben a Parasztbecsület vitte el a pálmát, a kiadó azonban felfigyelt Leoncavallo művére is és két évvel később, 1892. május 21-én a Parasztbecsület után mutatták be a milánói Teatro Dal Verme színpadán. Mára rövidségük és hasonló stílusuk miatt a két egyfelvonásost egyszerre tűzik műsorra az operaházak.
A két darab közös vonása a naturalisztikus ábrázolásmód, hogy hús-vér szereplők problémáit mutatja be hétköznapi történetként – ma afféle opera-thrillernek is nevezhetnénk őket. A két operát a Magyar Állami operaház Zenekarának és Énekkarának közreműködésével, Georges Delnon rendezésében láthatja a budapesti közönség a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.
Marcelo Álvarez
Az argentin énekest 2002-ben az olasz L’Opera magazin olvasói az Év Tenorjának választották. Marcelo Álvarez a világ szinte minden jelentősebb operaszínpadán bizonyította már tehetségét, szenvedélyes előadásaival a közönség és a kritikusok tetszését egyaránt elnyerte. A Córdobában született tenor már öt évesen zenét tanult, operával azonban csak harminc éves korában kezdett el foglalkozni. A velencei Teatro La Fenicében debütált Vicenzo Bellini Az alvajárók című operájának egyik szerepében. Azóta olyan színpadokon lépett fel, mint a New York-i Metropolitan Opera, a londoni Királyi Operaház, a Párizsi Nemzeti Opera, a Bécsi Állami Opera, a madridi Teatro Real, a milánió Scala és természetesen Dél-Amerika legfontosabb operája, a Buenos Aires-i Teatró Colón is sorra került.
Repertoárjában jelenleg 34 különböző szerep található, diszkográfiájában pedig több mint harminc felvétel szerepel. A komolyzenei felvételek mellett a latin-amerikai zene megőrzése is fontos számára, egyik lemezén a tangó legenda Carlos Gardel dalait adja elő, egy másikon pedig Salvatore Licitrával énekel klasszikus duetteket.
Pasztircsák Polina
19 évesen kezdett éneket tanulni Budapesten, majd a ferrarai Girolamo Frescobaldi Konzervatóriumban diplomázott. Nemzetközi karrierje a 2009-es Genfi Nemzetközi Énekverseny megnyerése után kezdődött, azóta vendégszerepel Európa neves operaházaiban és koncerttermeiben, köztük a Magyar Állami Operaházban is. Népszerű koncertszólista, dalestjeivel jelen van a Francia Rádióban, a Bartók Rádióban, a Marburgi és Zürichi Konzertvereinben, a svájci Davosi Fesztiválon és a Budapesti Zsidó Nyári Fesztiválon. Rendszeres vendégművésze a svájci Bellerive Fesztiválnak is.
2019. 08. 01.