Abigél - nem titok többé!
Énekes-zenés uzsonnán jelentette be február 6-án a Budapesti Operettszínház a 2007/2008-as évad második premierjét a sajtó számára. Kocsák Tibor - Somogyi Szilárd - Miklós Tibor: Abigél című musicaljének bemutatójára - a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében - a Thália Színházban március 27-én kerül sor.
A zenés színpadi változat természetesen Szabó Magda azonos című regényéből készült. A Budapesti Operettszínház évek, évadok óta jár a maga által kitaposott ösvényen, mely lassan-lassan főúttá szélesedik: igazi értékalapú, zenés népszínház, mely az operett-játszás megújítójaként a magyar kultúra nagykövete, valamint irodalmi, történelmi alapú és új magyar musicalek otthona. Vagyis az Operettszínház - ahogyan ezt már oly sokan tudják - nem Broadway- és Westend-sikerek bemutatásában látja a zenés színház. „Értékeket kívánunk bemutatni" - mondja Kerényi Miklós Gábor direktor, és sorra kerülnek színpadra magyar musicalszerzők új, irodalmi vagy történelmi alapokon nyugvó művei.
Ezúttal a magyar irodalom egyik legolvasottabb regényéből, Szabó Magda Abigéljéből készített musicalt Kocsák Tibor zeneszerző és Miklós Tibor dalszövegíró, akik már korábban, a Rock Színház idején vittek sikerre zenés műként olyan irodalmi remekeket, mint a Légy jó mindhalálig vagy az Anna Karenina.
Az Abigél szövegkönyvét a színpadra állító fiatal rendező, Somogyi Szilárd írta. Ő szerezte meg az írónő hozzájárulását is, aki pedig korábban sokáig ellenállt, hogy „leányát", Abigélt musicallé formálják. 2004 nyarán a Kossuth-díjas írónő Álarcosbál regényéből Somogyi Szilárd igazi musicalcsemegét készített. Magda néni természetesen látta ezt az előadást, és nagyon boldog volt, hogy a musical műfajában is megjelenik. Igazán ez „törte meg a jeget", hiszen sokan sokszor kérték tőle az Abigél című regényt is, hogy musicalt írjanak belőle. Az Álarcosbál sikere után az ifjú rendező kapta meg tőle ezt a lehetőséget. A musical új aspektusból közelít a csodálatos, szívet melengető, síros-nevetős történethez.
A több száz oldalas regény és a belőle készült négy részes tévéfilm széles történelmi freskót festett föl, a musical erre nem vállalkozhat. „Drámai sűrítéssel kellett élnünk, a legfontosabb pontokat emeltük ki a regényből, és a történetet Vitay Georgina szemszögéből láttatjuk" - mondta el Somogyi Szilárd. Kifejtette: a musicalben Gina és apja, Vitay tábornok, valamint Gina és Horn Mici viszonya mellett azt a szituációt helyezték középpontba, miként válik a II. világháború tragikus napjaiban felnőtté a fiatal lány.
A mostani, zenés színpadi változat az alkotók reményei szerint hidat képez majd korosztályok, felfogások, különböző közönségrétegek között. Reméljük, hogy a mai fiatalok, akik a kutatások szerint keveset olvasnak, az elsősorban a számukra készült musical-változat után kézbe veszik a Szabó Magda-könyvet, az írónő más műveit, s kíváncsiak lesznek az egész korszakra és megnézik a filmet is.
Ugyanakkor az Operettszínház sztárcsapata, ifjú felfedezettjei és a meghívott sztár-vendégművészek egy legendát keltenek új életre, segítve a magyar irodalom eme gyöngyszemét, hogy más műfajban is csilloghasson. Vagyis előadásunk azoknak is érdekes lesz, akik már sokszor olvasták a könyvet, vagy tucatnyi alkalommal látták a filmet... A fordulatos történet lehetőséget ad egy eddig nem látott drámai, zenés színházi adaptációra, s kiderül, az alkotók hogyan látják 2008-ban Szabó Magda majdnem 40 éve írott történetét.
A sajtótájékoztatóra egyébként - stílusosan - a budapesti Szent Margit Gimnázium ebédlőjében került sor. Annak idején ugyanis ebben az épületben, helyiségben forgatta Zsurzs Éva a televíziós változatot, ami - a regényhez hasonlóan hatalmas sikert aratott. Most, ezen a szerdai reggelen itt „látta vendégül" Horn Mici néni a Matula Leánynevelő Intézet diákjait, tanári karát, no és a sajtó képviselőit, akik néhány dalt is megismerhettek a műből.
Ezeket természetesen maguk a főszereplők énekelték. Vitay Georginát Vágó Zsuzsi és Vágó Bernadett alakítja. Édesapját, Vitay Tábornokot Földes Tamás és Pálfalvy Attila, a szerelmet, Kuncz Ferit Mészáros Árpád Zsolt és Bálint Ádám, Horn Micit pedig meghívott vendégként Udvaros Dorottya, valamint Siménfalvy Ágota játssza. Zsuzsanna testvér Nádasi Veronika és Füredi Nikolett, Kőnig tanár úr pedig Csonka András és Magócs Ottó lesz. Vendégként játszik még a musicalben a Matula Leánynevelő Intézet igazgatójaként Balikó Tamás, aki Jantyik Csabával felváltva játssza ezt a szerepet. Látható még a produkcióban Homonnay Zsolt, Imre Sebastian, Szendy Szilvi, Ábrahám Gabriella, Peller Anna, Molnár Andrea, Kékkovács Mara, Prescsák Zita, Náray Erika, Felföldi Anikó, Nagy Anikó, Sz. Nagy Ildikó, Csuha Lajos, Kovács Zsuzsa, Papadimitriu Athina, Tucsek Edit, Dézsy Szabó Gábor és Arányi Adrienn.