Nagyvárosi magány a kifutón
aUTONÓM zÓNa – testmaszk show
Divat, látvány, színház és tánc ötvözete a Természetes Vészek Kollektíva és a Góbi Rita Társulat aUTONÓM zÓNA című előadása. A november 21-ei premieren, majd 22-én Szűcs Edit és a MOME textiltervező szakos hallgatóinak ruhakreációi vonulnak fel a testmaszk show-ban, a manökenek katonaként lépdelnek a kifutón ebben az igazán mély, ám mégis humoros produkcióban. Tiszta színvilág, groteszk menyasszonyok a színpadon. Burokká formálódnak a ruhák, bezárulnak, összeolvadnak a bennük megbújó testtel. Épül az anyag, a külső héj, átalakulnak a karakterek, erre reagál a látvány és a zene. Csupán egy valami állandó: nagyvárosi magányunk atmoszférája.
Egyedi ruhadarabokban mozognak a táncosok, s a montázs-szerkezetű előadást olykor azok a katonaként kifutóra masírozó modellek bontják meg, akik a MOME végzős hallgatóinak kreációit mutatják be, és azt, hogyan burkoljuk be, zárjuk el a 21. században a testünket. Az aUTONÓM zÓNÁban minden szereplő menyasszony lesz, egy egészen bizarr menyegző résztvevője.
Az aUTONÓM zÓNA éteri világát azok a civil szereplők is aktuálissá teszik, akik a 21. századi Budapestet csöpögtetik bele ebbe a hihetetlenül őszinte és megalkuvás nélküli műalkotásba – testmaszk show-ba. Maszk a ruha, maszk a test; mindennapi szerepjátszásunk elevenedik meg a színen, a lehető legplasztikusabban. Show, de nem revü, saját, öntörvényű és konzekvens világgal: Korai Zsolt videó-munkáit Esteban De La Torre vetíti; Kopasz Tamás, Philipp György és a TVK alapítója, Árvai György reagál gitárral, elektronikával és énekkel a színpadi eseményekre, a ruhakölteményeket pedig a Góbi Rita társulat tagjai viselik.
Az aUTONÓM zÓNA személyes valóságot hoz létre, különleges ruhakölteményeivel behatol az anyag mögé, eljut a megfoghatatlan értékekig. A ruhaburkokkal és a táncosokkal egyszerre hozza közel a nézőkhöz a testet és a testiséget, keresi az elveszett naivitást, kétségbeesetten kiált fel a szerepjátszás és a stigmatizáció ellen. Radikális és költői produkció, amelyben a szereplők teste köré egyre nagyobb burokként épülnek a ruhák, majd ketrecbe zárják őket. „Az emberi test számomra épp olyan önkifejezésre alkalmas eszköz, mint a festőnek a vászon. A testmaszkok látványvilágával új struktúrát kívánok teremteni, amellyel egymásba záródó világokként képzelhetjük el a szellemet és az anyagot, a testet és a lelket, az álmot és az ébrenlétet, a tudatot és a tudattalant is.” /Szűcs Edit/
Koreográfia: GÓBI Rita
Testmaszkok: SZŰCS Edit, Koncepció: ÁRVAI György, Zene: FINEARTSMUSIC
Tánc-mozgás: Arnaud BLONDEL, EGYED Bea, GÓBI Rita, SAMU Kristóf, SEBESTYÉN Tímea, SINTHAVONG Zsófia, SPALA Korinna, SZÉL Dalma Rebeka, TAKÁCS László
Videó-computer animáció: KORAI Zsolt
Közreműködők:
ÁRVAI György /élő-elektronika, sampler, groovebox/, Kopasz Tamás /gitár, elektronika/, Phillip György /ének, elektronika/, LŐRINC Katalin, VÉSSEY Anna …és mások!
Divat: MOME Textil Tanszékének hallgatói, Videó technika: Esteban DE LA TORRE
Fény: SZIRTES Attila, Konzultáns: IMRE Zoltán
Szűcs Edit
Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjas ruhatervező iparművész. A Trafóban több divatszínházi produkcióját is bemutatták már, 2010-ben a POR-HÜVELY, 2011-ben a BŐR-HÁRTYA később pedig az AURA című előadásaival nyűgözte le a közönséget. A Természetes Vészek Kollektíva oszlopos tagja.
Jelmeztervezőként számos színházi előadásban működik közre, ő készítette többek közt a Madách Színházban jelenleg is futó Mamma Mia című előadás kosztümjeit is. 2007-tól a MOME textil tanszékének adjunktusa. Csoportos kiállításokon részt vett: Németországban (Stuttgart), Ausztriában (Bécs), Csehországban (Prága), Budapesten (Iparművészeti Múzeum, Ernst Múzeum). Az év legjobb jelmeztervezői díját többször is elnyerte. Vágó Nelli emlékdíjas.
Góbi Rita Társulat
A Góbi Rita Társulat egy folyamatosan változó kísérleti rendszer; fiatal tagjai feladatuknak tekintik, hogy népszerűsítsék a kortárs táncot mint mozgásformát; ösztönszerű, expresszív koreográfiai nyelven és látványvilággal filozófiai tematikájú előadásokat vigyenek színre; illetve a kortárs tánc kommunikációs közvetítő szerepére is felhívják a figyelmet, amely ezáltal nemcsak a különböző művészeti ágak, hanem akár a tudományok és a programozott világok között is kapcsolatot teremt. Góbi Rita Társulata 2006 óta van jelen a kortárs tánc, a performansz és a színház világában. A társulat előadásainak formanyelvét a sokszínűség jellemzi, az előadók képzett táncosok, zenészek, énekesek, színészek, filmesek, designerek és artisták. A produkciók mozgásanyaga és látványvilága expresszív, amelyet extravagáns, szoborszerű, díszletnek is beillő jelmezek, erős színek, ingergazdag ruhák és sminkek jellemeznek. Színpadi darabokon túl az együttes utcán, kirakatban, aluljáróban, azaz köztereken is fellép, a közönségtől akár karnyújtásnyira elevenedve meg. A társulat többször megfordult már külföldön is, ahol a tánc és annak nonverbális lehetőségeit kihasználva igyekszik minél több helyen bemutatkozni.