UTOPIJA DANAS (Az utópia ma)
A boldogság, az elégedettség és a hedonizmus – ezek az új világ imperatívuszai, amely a társadalmi igazságosságon alapul… Mindenki megkap mindent, amire szüksége van a boldogsághoz… de mi is a boldogság?
Az előadásról
AZ UTÓPIA MA egy zenés előadás…, mert a zene talán a legközelebb áll a tiszta boldogsághoz – ma, vagy bármely utópisztikus jövőképben.
Formáját tekintve az UTÓPIA MA egy zenés előadás, amely magában foglalja a performansz, a videóművészet, a dokumentum-játékfilm és a színház elemeit. Az előadás dramaturgiai alapját élőben interpretált eredeti zenei kompozíciók alkotják, melyek ritmusához kapcsolódik a narratíva. A színészek/énekesek színészi és koreográfiai mikro performanszaikkal közvetlen kapcsolatot teremtenek a zenei együttes, a videó és a közönség között.
Az UTÓPIA MA első részében azt a tézist állítják fel, hogy az egyik legnagyobb társadalmi probléma jelenleg a javak elosztása, amelyben a világ 2208 leggazdagabb lakója több mint 10 billió (10 000 000 000 000) dollárt birtokol (a tőke minden évben növekszik), szemben a milliókkal, akik szegénységben vagy pénzügyi bizonytalanságban élnek. Ráadásul a javakat (amelyek bőségesen rendelkezésre állnak) gyakran környezeti szempontból felelőtlen módon állítják elő, és a mesterséges intelligencia gyors fejlődése, amely gyorsan elpusztítja a meglévő munkahelyeket, csak tovább súlyosbítja a problémákat.
A második részben a probléma lehetséges megoldását láthatjuk. Pénznyomtatás nélkül (tehát infláció nélkül), csupán a meglévő javak eltérő elosztásával minden állampolgár havonta elegendő pénzt kap az alapvető szükségletek fedezésére. Ez egy valós ötlet, amely már több mint 40 éve működik Alaszkában (1981 óta minden alaszkai polgár osztalékot kap az olaj értékesítéséből, az eladási mennyiségtől függően 900-2700 dollár havonta), és amelyet sokan támogattak az évek során, Martin Luther Kingtől Milton Friedmanig. Másrészt, szintén eltérő elosztással, elegendő forrás biztosítható a javak környezetbarát módon történő előállítására.
A téma lényegét a harmadik részben mutatják be, ahol egy lehetséges jövőbeli világ képét látjuk: az emberiség többsége nem (mint a történelem nagy részében) az elnyomott, hanem a haszontalan osztály része. Szinte minden munkát a mesterséges intelligencia végez, amely biztosítja a gazdasági rendszer fenntarthatóságát is, és a javak úgy oszlanak el, hogy az állampolgárok alapvető szükségletei (és még annál is több) kielégítve vannak. Tehát egy mérsékelten optimista társadalomképet képzeljünk el: nem techno-feudalizmusban vagy rabszolgatartásban, hanem techno-szocializmusban élünk.
A negyedik rész a következtetés, amelyhez azon kutatása során jutottak, melyekre szükség volt a zenei-színpadi mű kidolgozásához. A kutatások (amelyek alapján a dalok szövegei születnek) többek között pszichológusokkal, közgazdászokkal és olyan emberekkel való beszélgetéseket foglalnak magukban, akiknek vagyona olyan nagy, hogy többé nem kell dolgozniuk anyagi szükségleteik biztosítása érdekében.
Előadja a VROOOM együttes:
Tamara Radovanović (színész, ének, billentyűzet)
Danilo Milovanović (színész, ének)
Aleksa Jovčić (színész, ének)
Marko Grubić (basszusgitár, gitár, elektronika)
Branislav Potić (dob)
A VROOOM egy zenei együttes Belgrádból, Szerbia.
A VROOOM tagjai több mint 60 színházi előadáshoz komponáltak zenét, néhányban élőben is fellépve, valamint számos performanszhoz, eseményhez, kiállításhoz, dokumentum- és játékfilmhez. Ezek közül néhány zenei-színpadi projekt Szerbiában a legnagyobb sikereket aratta nézőszám és művészeti díjak tekintetében.
2014 és 2020 között zenéjüket a "Dogville" és a "Jami District" előadások részeként adták elő, amelyeket 13 országban több mint 160 alkalommal játszottak, és 36 fesztiváldíjat nyertek.
2023-ban a Multimedia Music kiadó megjelentette a VROOOM együttes "Prolazno vreme" című mini albumát.