Hírek
Az előadás és a Madonna címszereplésével készült film sikeréhez hozzájárult, hogy egy valós személy életét, hamisítatlan történetét fogalmazta színpadra és a mozivászonra a kiváló szerzőpáros.
A musical egy páratlan élet és egy kivételes karrier igaz történetét meséli el, monumentális képekkel és hatalmas zenei élménnyel. A darab 1980-as első magyarországi bemutatója a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon volt. Idén nyáron ismét visszatér a musical, mely az emberi sorsok megható ábrázolásának, valamint nagyhatású zenéjének köszönhetően a musicalek legnagyobb klasszikusai közé tartozik. A frissen készülő darab a Margitszigeti Színház és a Győri Nemzeti Színház közös produkciója, melynek bemutatója július 5-én lesz a Margitszigeten, valamint július 6-án is látható lesz majd más szereposztással. A főbb szerepekben: Horváth Mónika, Gadó Anita, Szemenyei János, Pesák Ádám, Csengeri Attila, Nagy Balázs és Kocsis Dénes látható majd.
Evita életét számtalanszor feldolgozták
A törvénytelen gyerekként született, szegénysorból jött lány színésznői karrierjét feladva lett Juan Perón, argentin elnök felesége. First Lady-ként férje 1946-os elnökválasztáson aratott elsöprő győzelmében már óriási szerepe volt. Házastársa oldalán kulcsszerepet játszott a kampányban, fáradhatatlanul járta a vidéket és Perónt éltető szónoklatokat tartott. Az emberek úgy érezték, Evita egy közülük és sokat tesz sorsuk jobbra fordításáért. Az egyszerű emberekre delejes erővel ható, ambiciózus asszony vitte keresztül a nők szavazati jogának törvénybe iktatását.
Argentína megelevenedik a Margitszigeten
Azoknak, akik már jártak Argentínában, biztosan felejthetetlen élményt adott az utazás. Az ország történelmi események, politikai fordulatok kiszámíthatatlan óriása, egy hely, amely egyedi módon őrzi és kínálja a kalandot. Webber musicalében átélheti ezt mindenki. Nem véletlenül tett meg mindent Madonna annak érdekében, hogy ő lehessen Evita. Madonna a filmforgatás alatt szinte eggyé vált, teljes valójában azonosult a szereppel. De vajon örökké Madonna marad már Eva Perón? A Margitszigeti Színház megdönteni ugyan nem kívánja a mítoszt, de a szereposztás minden bizonnyal erős, és eredeti élményben részesíti majd a Argentína és a legendás nőalak tisztelőit.
Rajongói ma is szentként tisztelik
Az asszony Éva Perón egész életében attól rettegett, hogy nevét elfelejtik, de félelme alaptalannak bizonyult, ma is az egyik legismertebb argentin személyiség, rajongói ma is szentként tisztelik. 2002-ben múzeuma nyílt, arcképe nemcsak a százpezós argentin bankjegyen látható, hanem bélyegeken is visszaköszön, és megjelent a Time magazin címlapján is. 31 méter magas, 24 méter széles és 15 tonnás vasportréja az argentin egészségügyi és szociális minisztériumot díszíti, mivel az épület balkonján állva tartotta utolsó beszédét. Nevét város (Ciudad Evita) is őrzi Buenos Aires közelében.
Személyes varázsereje maradandó nyomot hagyott
Munkássága és személyes varázsereje maradandó nyomot hagyott a történelemben és a popkultúrában is. Sorsa telis-tele van izgalmas és sokszor ellentmondásos kérdésekkel. Akárhogy nézzük, Evita valódi, hamisítatlan és felejthetetlen legenda, és nem csak a róla készült musical és filmek miatt. Eva Perón a legnagyobbak közé tartozik, még élete sötét foltjaival együtt is. Egy karizmatikus női vezető, aki sok ember számára példakép a mai napig. Nem véletlenül készült róla film és musical is, melyek egy kivételes nő életébe küzdelmébe, sikereibe és nagyságába nyújtanak betekintést.
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György