Hírek
A nap folyamán a pünkösdi népi hagyományokat zenével, tánccal és játékokkal megelevenítő látványos rendezvényen pünkösdi királyt és királynét választanak az arra érdemes fiatalok között. Az egész napos esemény megkoronázása a méltán nagy sikernek örvendő Tolcsvay László - Müller Péter - Müller Péter Sziámi: Mária evangéliuma rockoperája lesz a margitszigeti nagyszínpadon.
Előadás: https://margitszigetiszinhaz.hu/margitszigeti-programok/maria-evangeliuma-rockopera-2/
Talán szerénytelenség nélkül állíthatjuk, hogy a Mária evangéliuma rockopera – Tolcsvay László műve – méltó párja a világhírű alkotásnak, Webber Jézus Krisztus szupersztár rockoperájának. A nagyívű zenei alkotás kiállta az idők próbáját, csakúgy, mint a Tolcsvay-művek többsége: a Magyar Mise, az Isten pénze vagy a Stendhal-regényre írt Vörös és fekete. A rockos alapú és szimfonikusokkal kiegészített zenekari hangzás egyedi magyar zenei stílust képvisel, mely a rockopera műfajában képes a dramatikus vonalat, azaz a történetet a színpadi vizualitás magasfokára juttatni.
A műfaj legjobbjai a főszerepekben:
Máriát ezúttal Bordás Barbara, Jézust György-Rózsa Sándor, János apostolt Földes Tamás alakítja, míg Heródes szerepében Molnár Levente operaénekes debütál. A műfaj kiváló énekeseinek és alkotóinak közreműködésével készült előadás rendezője Juronics Tamás, látványos díszletét Cziegler Balázs, jelmezeit Benedek Mari tervezte. A grandiózus előadásban közreműködik a Szegedi Kortárs Balett, valamint a Győri Nemzeti Színház zenekara és kórusa.
Egy anya szeretete, áldozata és élete ismerős dallamokkal, eredeti látványvilággal Jézus anyja, Mária történetét és az anyaságot középpontba állító rockopera színre vitele méltó esemény lesz a kereszténység harmadik legnagyobb ünnepén. A darab Mária ifjúságától Krisztus születésén és kereszthalálán át Mária mennybemeneteléig követi az eseményeket, János apostol látomásos tolmácsolásában.
A rockopera mai üzenete a női sors felmutatása, annak minden szépségével és fájdalmával együtt. A Margitszigeti Szabadtéri Színpadra visszatérő előadás különleges helyet foglal el a magyar színház- és kultúrtörténetben. Egyszerre képes felmutatni a szakralitást, az isteni erő nagyságát, a szeretet mindent legyőző erejét, ugyanakkor az emberi érzéseket, kétségeket, félelmeket és a döntések lelki hátterét is.
Pünkösd a Szentlélek kiáradásának napja, a keresztény egyház születésnapja. Ezen a napon a népi hagyományok felelevenítésével és egy magyar rockopera, a Mária evangéliuma előadás bemutatásával ünnepel, ünnepre hív a Margitszigeti Színház.
-
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét. -
Interjúk
„Olyan nyugalmat és felszabadultságot máskor nem érzek, mint éneklés közben”
Mezei Kinga színész, rendező, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője. Legutóbbi rendezése a Hidegpróba Sziveri János költő és Benes József képzőművész életéből és alkotásaiból inspirálódik. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Tragédia (Oidipusz éneke) – Világpremier
Szophoklész tragédiát írt, nem drámát – állítja a rendező. A tragédia szakrális forma. Amit hét színésszel: nem pszichológiai elemzésekre épülő dialógusokból formál meg az író-rendező. A kórusszerű vagy szóló dalok, a szakrális zeneiség, a költői tér és fények adják a teátrális formát. Az archaikus szöveg is a – szárd eredetű – Alessandro Serráé, ugyanő tervezte a díszletet, fényeket, ruhákat is. Szegő György